Za pokladem permoníků - Lesná 10. 6. 2018

Vyvrcholením projektu „Za pokladem permoníků“ byl česko-německý den probíhající v duchu hornictví, permoníků a dalších bytostí Krušných hor, který se uskutečnil 10. 6. 2018.

Akci zahájili zástupci partnerů projevem, poděkováním EU, Euroregionu za podporu, vč. uvedení dotačního programu. Byla vyhlášena výtvarná soutěž pro kalendář 2019/2020 a předány hodnotné ceny výhercům ukončené výtvarné soutěže. Ani déšť neodradil vystupující, kteří zahájili svůj program hornickým pochodem.

V připraveném „kinosále“ pro 30 osob byly promítány filmy z Krušných hor, vytvořených Petrem Mikšíčkem. Po celou dobu byl návštěvníkům k dispozici, aby jim zodpověděl jejich dotazy. V prostorách Infocentra Lesenská pláň byla od 1. 6. do 8. 7. 2018 nainstalována výstava o historii hornictví, zapůjčená z Podkrušnohorského technického muzea Most. V den konání akce bylo dovezeno partnerem projektu, pro doplnění výstavy, pět dřevěných (ručně vyrobených) modelů štol, které budily u návštěvníků velký obdiv pro svoji originalitu. Celá akce byla doplněna vystoupením živého hudebního tělesa, jež díky zastřešenému podiu mohlo nepřetržitě vystupovat. Přes vytrvalý déšť se představil také dětský folklorní soubor. Maskotem pohádkového dne byla víla Marcebila s permoníky. Na závěr celého dne vystoupil umělecký soubor historického šermu „Rekruti“ se scénkou o záchraně víly Marcebily na hradě Žemberk. Zástupci souboru po celou dobu dětského dne plnili s dětmi různé historické soutěže. I přes nepřízeň počasí se dětského dne zúčastnily stovky dětí za doprovodu svých rodičů a prarodičů, které byly na konci dětského dne opět losovány (na základě odevzdaných soutěžních lístků). Výhru – víkendový pobyt pro celou rodinu v Horském areálu Lesná vyhrála pro svou čtyřčlennou rodinu holčička Barborka, která jej se svojí rodinou využila již v červenci.

Součástí akce byl také hasičský zásah s pěnou, jízda na koních, jízda na koloběžkách, horolezecké slaňování, malování obličejů a tradiční pohádkový les, kde bylo připraveno 12 atrakcí.

Všechny podstatné informace byly sdělovány jak v českém, tak i v německém jazyce. Také veškeré popisky byly vytvořeny dvojjazyčně.

Česko-německé školní kalendáře pro rok 2018/2019 byly rozvezeny do školských zařízení, dětských domovů a municipalit. Kalendáře byly dále předány při táborech a česko-německých setkáních dětí na Lesné. V letošním roce byla příprava kalendáře časově náročnější oproti poslednímu ročníku, neboť nám během roku k obrázkům, namalovaných při dětském dnu v roce 2017, přibývaly obrázky od dětí, které je nestačily při dětském dni domalovat, a také se přidaly děti, které se o soutěži dozvěděly z jiných zdrojů. Věříme, že i pro školní kalendář 2019/2020 obdržíme mnoho krásných obrázků.


Starší články