Známe „Krušnohorského sherpu desetiletí“

V neděli 8. 5. 2016 uvítalo závodníky jubilejního desátého ročníku Sherpa cupu 2016 krásné počasí. „Že by chtělo naznačit, že tento ročník bude něčím výjimečný?“ A skutečně. Organizátoři Horského klubu Lesná v Krušných horách, z. s. s netrpělivostí očekávali, zda se již letos dočkají „Krušnohorského sherpy desetiletí“, závodníka, který úspěšně absolvoval všechny dosud proběhlé ročníky. Jako průkazný materiál měl posloužit pomyslný keramický měšec naplněný medailemi ze všech předcházejících ročníků a výsledkové listiny. Nervozita rostla se startem každé kategorie, neboť ve hře o tento titul bylo hned pět potencionálních účastníků.

Od ranních hodin na startu v Pyšné probíhala aktivní příprava závodníků před absolvováním náročné tratě v délce 2.325 m s převýšením 200 m. Navážit zátěž, zkontrolovat obutí, přibalit dostatek tekutin a „hurá“ na start. Tři dva jedna ….. „vyrážíme“. První metry se zdají být snadné, s dalším výstupem však ubývají síly a ta zátěž také nepřidá. Je krásné v dálce zahlédnout cíl a zaslechnout povzbuzování diváků, kteří na Lesné už netrpělivě očekávají první úspěšné závodníky. Mnozí ještě zmobilizovali své poslední síly a přidali do kroku či popoběhli, aby ze svého času ukrojili několik sekund a vylepšili si tak svůj výkon. „Hrdinou dne“ byl každý, kdo prošel cílem. Odměnou mu byla již tradiční keramická medaile. Tři nejlepší z každé kategorie navíc získali i keramický měšec, který jim bude motivací k absolvování dalších ročníků tohoto netradičního závodu.

A jak to vše dopadlo? Do závodu se přihlásilo celkem 172 závodníků ve všech věkových kategorií. Pouze jeden z přihlášených svůj výstup nedokončil. V hlavní mužské kategorii, která byla podmíněna zátěží 40 kg, se nejvíce dařilo Tomáši Ferencovi (čas 21:49), druhý byl Tomáš Tyrner (čas 22:35) a třetí prošel cílem Pavel Bělohlávek (čas 20:50). A co ženy se svými 10 kg? První ženou, která prošla cílem, byla Martina Štěpánková (čas 18:11), druhá Helena Požárková Dušková (čas 18:56) a třetí místo si svým časem zasloužila Alena Neradová (čas 19:16).

Všemi očekávané vyhlášení „Krušnohorského sherpy desetiletí“ bylo vrcholem celého slavnostního ceremoniálu. Titul nakonec získali hned dva závodníci, tedy spíše závodnice a to Daniela Truxová a Štěpánka Dvořáčková, kterým Jiří Šlégr veřejně předal ocenění v podobě „Pamětního listu“, kterým byl přidělen tento čestný titul. Velmi nás těší, že tyto oceněné dívky, které dosud ještě svým věkem nepatří ani do kategorie žen, jsou stálicemi tohoto závodu. Gratulujeme.


Starší články