Putování solného dostavníku

Na svých cestách ze severu k jihu museli kupci obchodující se solí překonávat i Krušné hory. K tomu, aby se dostali z mírné a přívětivé vrchoviny v Sasku do České kotliny, museli zvládnout příkré svahy do podhůří. Jedním z důležitých zastavení na hřebenech Krušných hor byla Lesná / Ladung u Nové Vsi v Horách, kde se ve středověku nacházelo překladiště soli a místo pro přepřahání a odpočinek kupeckých karavan před těžkým sestupem do podhůří nebo naopak po absolvování nelidského výstupu na vrcholky hor.

A právě zde začala ve čtvrtek 25. června česká část dobrodružného putování solného dostavníku ze saského města Lößnitz, který dopravuje náklad „bílého zlata“ z Halle (Saale) do „zlaté“ Prahy.

Členové mezinárodního spolku Stará solná stezka Halle-Praha a solnaři z Halle (Saale) se z Lößnitz vydali na 220 km dlouhou cestu s koňským dostavníkem, aby připomenuli dávnou historii a upozornili na turisticky atraktivní místa podél jedné z nejstarších obchodních cest.

Přes Kálek a Boleboř přijel solný dostavník ve čtvrtek odpoledne na Lesnou, kde ho očekávalo na 60 školáků, kteří zde trávili závěr školního roku. Solnaři ve svátečních uniformách bohatě zdobených stříbrem a opředených legendami vyprávěli dětem o tradici a historii výroby soli ze solanky i o tom, jak kdysi probíhal obchod s tímto vzácným zbožím. Poté měli žáci možnost zúčastnit se soutěžního kvízu, při kterém prokázaly, jak je toto téma zaujalo a jak pozorně sledovaly výklad, i přesto, že už prázdniny jsou opravdu za dveřmi. Odměnou jim byly čokoládové pralinky z Halle, karamelky, ale také pytlíky s pravou a nefalšovanou krystalickou solí z Halle. I s dobromyslnými koníky si rozuměli a projeli se dostavníkem. Zahrát si na středověk se asi každému zalíbilo.

Na Lesné se všichni cítili jako vždy úžasně. Hosté z Německa byli přivítáni tradičně po krušnohoŕsku. V Krušnohorském muzeu ochutnali místní vyhlášené „zelňáky“, tradiční domácí chléb s pomazánkou a další dobroty.

V pátek se pak karavana vydala na další etapu dlouhé cesty ku Praze, která v ten den vedla přes Jirkov do chomutovského Zooparku. Zdá se, že první etapa „generální zkoušky“ na putování s koňskými povozy po Staré solné stezce z Halle do Prahy proběhla na jedničku. A za to je nutno poděkovat všem, kdo se o to zasloužili, Horskému klubu Lesná, Partnerskému spolku Litvínov, Destinační agentuře Dolní Poohří městu Lößnitz a spolku Stará solná stezka Halle-Praha. Tento tým se určitě nemusí bát pustit se do dalších společných dobře „osolených“ akcí.


Starší články